آنالیز رئال مادرید – لیورپول (نیمه اول)

پایگاه آنالیزور آی تی فوتبال (آنالیز لیگ خارجی) ؛

رئال مادرید برای پنجمین بار طی تقریبا یک دهه‌ی  گذشته، فاتح لیگ قهرمانان اروپا شد، در حالی که در شروع فصل کمتر فوتبال‌بینی آنها را شانس قهرمانی می‌دانست.

این یک فینال خاص بود؛ شبی که خیل عظیمی از هواداران لیورپول پشت در های ورزشگاه اجازه ورود نداشتند تا یک رسوایی بزرگ برای مسئولان برگزاری یوفا به جا بماند و بازی با 36 دقیقه تاخیر در حین هو کردن سرود یوفا توسط تماشاگران آغاز شود.

لیورپول در یک فصل طاقت‌فرسا به ایستگاه 63 رسیده بود تا با یک برد شیرین که در دسترس نیز بنظر می‌رسید ناکامی خود را در لیگ به فراموشی بسپارد. آنها تا قبل از بازی پایانی در تمام دیدارها  به استثنای بازی خانگی برابر اینتر پیروز از زمین خارج شده بودند اما در طرف مقابل داستان کاملا متفاوت بود.

رئال آنچلوتی در مرحله‌ی گروهی در هر دو بازی رفت و برگشت مقابل اینتر شوت‌های کمتری زد و xG (شاخص متوسط گل) کمتری تولید کرد اما در نهایت با 5 برد و فقط یک باخت ناباورانه به شریف صدرنشین گروه شد. با این حال در هر بازی در مرحله‌ی حذفی لیگ قهرمانان، برابر پاری سن ژرمن، چلسی و منچستر سیتی آنها نسبت به حریف خود شوت های کمتری داشته اند و xG مجموع رفت و برگشت پایین‌تری به ثبت رساندند. این الگو نمی‌تواند فقط شانسی باشد. شنبه شب در استادو د پرانس، لیورپول نیز مانند قربانی‌های قبلی 24 به 4 شوت به تیم مادریدی برتری داشت. تنها تفاوت بین فینال و آنچه پیش از این اتفاق افتاده این بود که این بار در هیچ لحظه‌ای رئال بازنده‌ی بازی نبود تا به اعجازِ کریم بنزما محتاج شود.

ترکیب آغازین

نگرانی اصلی هواداران لیورپول قبل از شروع مسابقه مسئله‌ی بهبودی کامل تیاگو و ارزیابی مدت زمان حضور او در این بازی سرنوشت‌ساز بود. گرچه هواداران با دیدن نام او در ترکیب اولیه‌ی اعلام شده دلگرم و خاطر جمع شدند، اما در فرایند گرم کردن قبل بازی نشانه‌هایی وجود داشت که او همچنان مصدوم است و حتی خبر از خارج شدن نام او از لیست بازی پخش شد، اما نهایتا با پذیرش ریسک از ابتدا به کمک تیم کلوپ رسید.در قلب دفاع  تشخیص کلوپ برای مهار تهدیدکننده‌ی اصلی حملات رئال در نبردهای 1 به 1، یعنی وینی جونیور، استفاده از فیزیک و سرعت کوناته  بود تا ماتیپ روی نیمکت بشیند. در خط حمله ترکیب جواب داده‌ی دیاز به عنوان بال چپ و مانه در نوک حمله در کنار صلاح به کار گرفته شد.

ترکیب رئال مادرید بدون شگفتی و ابهام ساعت‌ها زودتر از زمان بازي اعلام شد تا شاگردان آنچلوتی به مانند رقیب خود با آرایش ۳-۳-۴ وارد زمین بازی شوند. تنها تغییر مادریدی‌ها به نسبت بازی قبل در این جام بازگشت آلابا از مصدومیت و حضور در کنار زوج خود ادر میلیتائو بود.

الگوی لیورپول در حمله؛ بی‌دقت و بدون خروجی مطلوب

لیورپول همواره یکی از بهترین تیم‌های اروپا در حرکات ترکیبی در کناره‌ها و رساندن توپ نهایی به محوطه‌ی حریف بوده و به ویژه در سمت راست این عمل را متبحرانه با مثلث صلاح، هندرسون و آرنولد انجام می‌دهد.

سه راس پویا این مثلث با شناخت زیاد از یکدیگر  و خوانش جریان(flow) بازی بسته به آرایش دفاعی تیم مقابل، شکل و زاویه‌ی خود را  تغییر می‌دهند.

 

تصویر بالا به خوبی الگوی ثابت لیورپول در حملات را به ما نشان می‌دهد. ترنت-الکساندر آرنولد در نیم فضا و عقب‌تر از دو راس دیگر مثلث از صلاح و هندرسون حمایت می‌کند (support role).

نقش غیرمتعارف آرنولد به عنوان یک فولبک به لیورپول این امکان را می‌دهد که با از دست دادن توپ و انتقال از حمله به دفاع، تیم مالک توپ تحت فشار قرار گیرد و دامنه‌ی حملات تیم تشدید شود. از همه مهم‌تر توانایی آرنولد در دادن پاس‌های بلند دقیق از نیم‌فضای راست به مهاجمین در جناح مخالف و ارسال‌های زودهنگام (early cross) و با ارتفاع مناسب به شش قدم تنوع و خلاقیت بسیار زیادی به نقشه‌های هجومی تیم می‌دهد (ارجاع به مقاله‌ی دگردیسی ترنت الکساندر آرنولد).

هندرسون با دوندگی و تلاش بی‌وقفه به دنبال به هم زدن نظم دفاعی رئال بود و با حرکت از داخل به کناره‌ها سعی بر به حرکت در آوردن کروس به منظور باز شدن کانال‌های میانی داشت (runner role)؛ و محمد صلاح این فرصت را پیدا می‌کرد که با حرکت به درون محوطه خود را با مدافعان میانی رئال ایزوله کند و با شم گلزنی خارق‌العاده کار را برای مدافعان رئال سخت کند.

تیاگو با یک پاس دقیق، هندرسون را در کناره‌ی ‌زمین صاحب توپ می‌کند و او با یک ضربه‌ی سر توپ را به آرنولد در پشت محوطه‌ی جریمه می‌سپارد تا او با فریب مدافعان و تبدیل کردن به زاویه‌ی بهتر برای پاس نهایی فرصت گلزنی عالی با xG  0.29 (با ارزش‌ترین در کل مسابقه) را بسازد، اما صلاح با درخشش کورتوا در امر گلزنی ناموفق بود.

کمتر از 3 دقیقه بعد همان الگو تاکتیکی تکرار شد و این بار آرنولد به ناچار به جای پیشروی به محوطه، قصد به شوت‌زنی کرد و با بی‌دقتی در زدن ضربه لیورپول دوباره در گلزنی ناکام ماند.

ارتباط با ما : 

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

شبکه های اجتماعی آی تی فوتبال :

کانال تلگرام itfootball_ir@ 

 اینستاگرام   itfootball.ir  

آپارات itfootball

آنالیز لیگ خارجی

آنالیز بازی های باشگاهی