آنالیز اسپانیا در یورو 2020

پایگاه آنالیزور آی تی فوتبال (آنالیز لیگ خارجی)؛

آنالیز تیم ملی اسپانیا در یورو 2020

ترکیب تیم ملی اسپانیا

دروازه بانان اونای سیمون (اتلتیک بیلبائو)، داوید دخیا (منچستریونایتد)، روبرت سانچز (برایتون)
مدافعان خوزه گایا (والنسیا)، جوردی آلبا (بارسلونا)، پائو تورس (ویارئال)، آیمریک لاپورت (منچسترسیتی)، اریک گارسیا (منچسترسیتی)، دیگو یورنته (لیدز یونایتد)، سزار آزپیلیکوئتا (چلسی) مارکوس یورنته (اتلتیکو مادرید)
هافبک ها سرخیو بوسکتس* (بارسلونا)، رودری (منچسترسیتی)، پدری گونزالس (بارسلونا)، تیاگو آلکانتارا (لیورپول)، کوکه (اتلتیکو مادرید)، فابیان روییز (ناپولی)
مهاجمان دنی اولمو (لایپزیش)، میکل اویارزابال (رئال سوسیداد)، آلوارو موراتا (یوونتوس)، جرارد مورنو (ویارئال)، فران تورس (منچسترسیتی)، آداما ترائوره (وولورهمپتون)، پابلو سارابیا (پاری سن ژرمن)
لیست رزرو
به دنبال ابتلای سرخیو بوسکتس به کرونا، چند بازیکن به اردوی تیم ملی اسپانیا دعوت شده اند

کپا آریزابالاگا، رائول آلبیول، بریس مندز، کارلس سولر، رودریگو مورنو

عمق ترکیب تیم ملی اسپانیا بسیار عالی است. لوئیز انریکه برای هر پست، چند بازیکن آماده در اختیار دارد و برای انتخاب ترکیب خود، با دردسرهای شیرینی روبرو می شود. انریکه از سیستم ۳-۳-۴ استفاده می کند، سیستمی که در اغلب دوران سرمربیگری اش از آن استفاده کرده است، به خصوص در بارسلونا. در درون دروازه، هر سه دروازه بان شانس خوبی برای قرارگیری در دروازه اسپانیا دارند. در بازی های مقدماتی جام جهانی، انریکه معمولا از اونای سیمون استفاده کرده و دروازه بان اتلتیک بیلبائو شانس بیشتری برای فیکس شدن دارد. در فلسفه انریکه، دروازه بان نقش مهمی در بیلدآپ تیم دارد.

انریکه در خط دفاعی، مدافعان جذابی در دسترس دارد اما انتظار می رود او با مارکوس یورنته، لاپورت، اریک گارسیا و جوردی آلبا، خط دفاعی تیمش را شکل دهد. در خط هافبک با توجه به ابتلای سرخیو بوسکتس به کرونا، قطعا رودری را به عنوان هافبک دفاعی خواهیم دید. تیاگو و کوکه نیز می توانند در دو سمت رودری قرار گیرند. فابین روییز آماده و پدری هم ممکن است به کار گرفته شوند. در خط حمله، انتظار می رود آلوارو موراتا را به عنوان نوک حمله ببینیم. فران تورس و دنی اولمو نیز می توانند به عنوان وینگر چپ و راست به کار گرفته شوند.

با دیدن داده های بازیکنان تیم ملی اسپانیا در سال میلادی اخیر، می توان دریافت که بازیکنان زیادی در تیم ملی اسپانیا طی این مدت به کار گرفته شده اند و اکثر بازیکنان در سال های اوج فوتبال خود قرار دارند. البته چند بازیکن چون تیاگو و سرخیو بوسکتس نیز در حال پا به سن گذاشتن هستند. اگرچه بازیکنانی چون پدری، اولمو، تورس و سیمون، سال ها می توانند برای اسپانیا به میدان بروند.

فاز حمله

فلسفه فوتبال اسپانیا، براساس بازی مالکانه است. تحت هدایت لوئیز انریکه، این فلسفه عوض نشده است. آن ها حملات خود را از دروازه بان شروع می کنند و سعی می کنند با بازی مالکانه، بتوانند موقعیت گلزنی بسازند. در داده های بالا می بینیم که اسپانیا از حیث مالکیت توپ از برترین تیم های اروپاست و صدک ۹۶ از ۱۰۰، این را به خوبی اثبات می کند. همچنین آن ها علاقه ای به بازی مستقیم و ارسال پاس های بلند ندارند. پاس های اسپانیایی ها کوتاه است و ساختار بازی مالکانه، چنین شرایطی را برای آن ها فراهم می کند. در بیلدآپ از دفاع، دو مدافع مرکزی اسپانیا عریض می شوند تا دروازه بان بتواند گزینه های پاس خوبی در اختیار داشته باشد. اسپانیا همچنین در خط هافبک با یک هافبک دفاعی در یک محور و دو هافبک پست هشت در محور بعدی، بازی می کند. فولبک های تیم انریکه بالا قرار می گیرند و جایگاه آن ها هم سطح دو هافبک مرکزی میانه میدان می شود. به همین خاطر در عقب زمین، اسپانیا گزینه های پاس زیادی در اختیار دارد. می توانید ببینید که میزان پاس های رو به جلوی اسپانیا خیلی بالا نیست. 

در جلوی زمین، وقتی اسپانیا حریف را در نیمه زمین خود حبس می کند، آن ها با تفاوت هایی کم نسبت به بازیسازی در دفاع، همان گونه به بازیسازی می پردازند. چهار مدافع عقب می مانند تا وقتی حریف در بلاک دفاعی عقب خود قرار دارد، به گردش توپ کمک کنند و دو هافبک مرکزی اسپانیا پشت اولین خط پرس تیمِ مدافع قرار می گیرند. در ادامه یکی از هافبک های مرکزی، جلو می رود و در نیم فضا، بین خطوط حریف قرار می گیرد. همچنین دو وینگر اسپانیا، عرض خود را حفظ می کنند تا حریف باز شود و آرایش اسپانیا از ۳-۳-۴ به ۳-۱-۲-۴ تغییر می کند. 

با دقت به داده های جدول بالا می توانیم ببینیم میانگین تعداد لمس توپ های اسپانیا در محوطه جریمه به اندازه حجم شوت به دروازه، بالاست. صدک ۹۰ xG اسپانیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپا بسیار بالاست زیرا میزان تحرک و اثر گذاری آن ها در محوطه جریمه حریف زیاد است. البته این آمار می تواند کمی گمراه کننده باشد زیرا یکی از معضلات اصلی تیم ملی اسپانیا، تبدیل نشدن موقعیت های زیاد به گل است. 

 
 
 
 
 
 
 

انتقال
اسپانیا تیمی نیست که به خاطر تسلط بالا در انتقال معروف باشد، به خصوص در انتقال از دفاع به حمله. با این حال آن ها در انتقال های هجومی حرکات مفیدی انجام می دهند چون بازیکنان تهاجمی سریعی در اختیار دارند. در انتقال از دفاع به حمله، اسپانیا از یک ترکیب فرارهای حمایتی به سوی عرض جهت باز کردن دفاع حریف و فرارهای دیرهنگام برای ارسال پاس های کاتبک استفاده می کند. معمولا اسپانیا در ضدحمله از چهار یا پنج بازیکن استفاده می کند گرچه تعداد نفرات متغیر است و به شرایط بستگی دارد.

در این سناریو می توانیم ببینیم اسپانیا در این صحنه یک موقعیت عالی دارد. دو بازیکن در عرض در حال دویدن هستند و با توجه به باز شدن مدافعان، موراتا فضایی عالی برای فرار به سوی عمق دارد. دو هافبک هم از عقب، حرکت را حمایت می کنند و می توانند با فراری دیرهنگام به سوی محوطه جریمه، کاتبک دریافت کنند. وقتی شرایط ضدحمله برای اسپانیا به خوبی مهیا باشد، آن ها می توانند مرگبار ظاهر شوند. در دیداری که اسپانیا توانست آلمان را ۶-۰ در هم بکوبد، سه گل از روی ضدحملات خطرناک به ثمر رسید.

در انتقال دفاعی، اسپانیا برای باز پس گیری توپ به دنبال کانترپرس خواهد بود تا از انتقال به نقاط خطرناک جلوگیری کند. اسپانیا در این شرایط بازیکنانی به کار می گیرد تا بازیکن صاحب توپ را محاصره کنند و در عین حال، گزینه های پاس حریف را محدود کنند. 

 

با نگاه این گراف می بینیم هافبک های اسپانیا در زمینه بازی مالکانه در دو سوم تهاجمی زمین، بسیار ماهر هستند. بعضی از هافبک ها معمولا به عنوان هافبک پست شش و هشت به کار گرفته می شوند و البته دنی اولمو هم بازیکنی است که علاوه بر پست وینگر می تواند در پست ۱۰ هم بازی کند. مارکوس یورنته هم می تواند در پست هافبک به کار گرفته شود گرچه پست اصلی او سمت راست زمین خواهد بود. هافبک های اسپانیا در زمینه گرفتن توپ از عقب زمین و پیشروی با آن بسیار عالی هستند و به همین خاطر است که آن ها در ارسال پاس های پراگرسیو  و پاس به یک سوم تهاجمی آماری خوب دارند، به خصوص بوسکتس و تیاگو. با این حال آن ها در زمینه لمس توپ در محوطه جریمه و xG آمار چشمگیری ندارند. هافبک های اسپانیا چندان گلزن نیستند.

مدافعان

با وجود این که خط حمله و هافبک اسپانیا نقص هایی دارد، آمارهای خط دفاعی بسیار عالی است. با نگاهی گذرا به گراف اول می بینیم مدافعان اسپانیا وقتی مالک توپ نباشند یا نباشند، آمار خیلی خوبی دارند. دنی کارواخال در زمینه فعالیت های دفاعی و توپ ربایی ها بالاترین رتبه را دارد و بازیکنانی چون پدرو پورو و دیگو یورنته هم آمار خوبی دارند. با این حال کارواخال و پورو خط خوردند و اسپانیای انریکه بدون دفاع راست تخصصی به یورو می رود. انتظار می رود دیگو یا مارکوس یورنته در این پست بازی کنند. پائو تورس، اریک گارسیا و آیمریک لاپورت همه آماری درخشان دارند و کار لوئیز انریکه برای تعیین مدافعان مرکزی اش سخت است.

بهترین بازیکن

کوکه بازیکنی کلیدی در تیم ملی اسپانیا در مسابقات یورو خواهد بود. او تحت هدایت دیگو سیمئونه دوباره فاتح اتلتیکو مادرید شد و نقش مهمی در این قهرمانی ایفا کرد. کوکه یک هافبک همه کاره است و می تواند در نقش هایی مختلف در خط هافبک بازی کند. از سیستم ۲-۵-۳ گرفته تا ۲-۴-۴ و ۳-۳-۴، کوکه با بالاترین کیفیت بازی می کند. کوکه می تواند در پست ۶، ۸ و حتی وینگ بک بازی کند. قدرت رهبری و سخت کوشی بالا، توانایی های کوکه را بیشتر جلوه می دهد. کوکه به عنوان بازیکنی که معمولا در عقب خط هافبک بازی می کند، آمار تهاجمی چشمگیری دارد. میزان پاس های هوشمندانه، پاس های عمقی و پاس به محوطه جریمه او همه بالاتر از میانگین هافبک های لالیگاست. نه تنها میزان xA کوکه بالاست بلکه xG او در میان هافبک های لالیگا، بالاتر از میانگین است. در زمینه پاس های پراگرسیو، کوکه بسیار عملکرد قابل توجهی داشته است و تعداد پاس هایش به یک سوم دفاعی حریف بالاست. از نظر دفاعی، کوکه در نبردهای هوایی چندان شرکت نمی کند اما اگر شرکت کند، درصد موفقیت بالایی دارد. حین از دست دادن توپ، کوکه ترسی برای درگیر شدن با یار صاحب توپ ندارد. کاپیتان اتلتیکو مادرید مهره مهمی برای تیم لوئیز انریکه خواهد بود و علاوه بر توانایی های فیزیکی، ثابت شد که کار با توپ او نیز عالی است.

پیش بینی سرنوشت اسپانیا در یورو ۲۰۲۰
اسپانیا از نظر عمق ترکیب، بهترین ترکیب جام نیست اما پتانسیل این را دارد که به عنوان یکی از مدعیان چراغ خاموش ظاهر شود. اسپانیا گروه نسبتا ساده ای دارد و در صورت صدرنشینی در گروه لهستان، سوئد و اسلواکی می تواند قرعه ساده ای در یک هشتم نهایی داشته باشد. راهیابی به نیمه نهایی برای تیمی که در فاز بازسازی است، می تواند قابل قبول باشد.

ارتباط با ما : 

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

شبکه های اجتماعی آی تی فوتبال :

کانال تلگرام itfootball_ir@ 

 اینستاگرام   itfootball.ir  

آپارات itfootball

 

فهرست آنالیز لیگ خارجی